velikost písma malá střední velká
Inspirace
ReportážZkuste Aukci
Autor: RedakceCHCETE CHYTŘE VYDĚLAT? ZKUSTE AUKCI!
Keramická soška ve vitríně nebo nenápadný obrázek, který jste zdědili po babičce. Do vašeho zmodernizovaného bytu se moc nehodí, ale co s nimi? Napadlo vás někdy, že byste možná za tyto pro vás bezvýznamné předměty mohli na aukci dostat spoustu peněz?
„Mnoho lidí má představu o aukcích hodně zkreslenou, možná i proto, že když už se v médiích objeví nějaká zpráva z aukce, tak je to většinou o tom, že se prodal obraz slavného malíře za několik miliónů," říká. „Lidé se pak zákonitě leknou, že aukce je jen pro milionáře. Ale takové rekordy bývají většinou výjimkou, na aukcích se prodávají obrazy a umělecké předměty i za nižší částky.
Máte-li štěstí, můžete si tedy za slušné peníze pořídit hodnotné dílo či umělecký předmět, který případně za pár let zase můžete výhodně prodat. Většinou totiž platí, že čím jsou díla starší, tím může být jejich cena vyšší. Takže jsou to dobře investované peníze.
A platí to i naopak, stává se, že lidé třeba zdědí po babičce staré hodiny, šperk, obrázek, s kterými si nevědí rady. Než se jich zbaví, je dobré zeptat se odborníka, zda se nepřipravují o něco, co by se v aukci dalo prodat. Myslím, že určitě stojí za to přijmout formu aukce, jak nabývat nebo prodávat umělecké předměty. Není to nic složitého, jak by se mohlo zdát. Ostatně dražby jsou určeny pro širokou veřejnost, každý se může přijít podívat jako divák, žádné vstupné se neplatí. A když poznáte, jak probíhá, můžete si to sami zkusit," vybízí paní ředitelka. A na jaké úspěchy jsou v aukčním domě Dorotheum hrdí?
„Určitě se nám už několikrát podařilo prodat díla nad pět milionů, to jsou hodně úspěšné chvilky. Ale nemenší radost máme z toho, objevíme-li třeba náhodně hodnotný předmět, o kterém se nevědělo. To jsou ty nejkrásnější příběhy, když někdo vůbec netuší, že má doma něco zajímavého, přijde se jen tak zeptat a našemu expertovi zasvítí oči. Když se tu věc podaří výhodně prodat, zažíváme všichni velmi příjemné okamžiky."
7 x Když se řekne AUKCE
1) Jak postupovat, když chcete prodat starožitnou věc v aukci?
Můžete ji přinést osobně do aukčního domu, kde vám znalci po prozkoumání předmětu řeknou, zda má nějakou hodnotu, zda by se případně dala zpeněžit v aukci, nebo zda se jedná o bezcennou věc, kterou můžete udat nanejvýš v nějakém vetešnictví. Předmět můžete i vyfotit a fotku poslat mailem, ze které znalec může vyvodit aspoň základní odhad, ale pro přesný odhad je nezbytné, aby znalec předmět fyzicky viděl.
2) Jak se určuje cena předmětu
Cena díla je vždy dvojí. 1) Vyvolávací (startovní) cena, na které se začíná dražit - slouží jako motivace pro přilákání kupujících. Nemá souvislost s reálnou hodnotou díla. Na vyvolávací ceně se vždy musí dohodnout znalec se zákazníkem. Taktika stanovení vyvolávací ceny je různá, někdo chce nasadit hned od začátku vyšší cenu, někdo přistoupí na nižší cenu, která může přilákat víc potenciálních zájemců a předmět se pak prodá výhodněji. 2) Odhadní cena - tu určuje výhradně expert.
V té se promítá mnoho faktorů souvisejíc se stavem a historií (příběhem) díla, ale i znalcova znalost trhu, zda je v současné době po konkrétní věci poptávka atd.
3) Co mě čeká, když svěřím dílo aukčnímu domu
Pokud se rozhodnete svěřit svoji starožitnost nebo obraz aukčnímu domu, sepíšete smlouvu, kde jsou jasně stanoveny podmínky včetně těch finančních, a pak už jen čekáte, zda se podaří danou věc prodat. Za úspěšně zrealizovaný prodej dostane aukční dům odměnu ve výši 10-15 % z ceny, za kterou se dílo přiklepne novému majiteli, zbytek je váš. Příjem předmětů končí dva měsíce před aukcí, aby se stihly vyfotit pro tištěný katalog, který se musí dostat aspoň tři týdny před aukcí k zájemcům z celého světa. Fotografie děl s popisky se musí zpracovat i pro internet. Poslední týden před aukcí probíhá výstava všech děl, aby si zájemci mohli díla prohlédnout na vlastní oči.
Visí i mně doma tři miliony?
Když se podaří prodat například obraz nějakého slavného umělce za vysoké částky, rozezvučí se obvykle v aukční síni telefony a lidé hlásí: Já mám doma také obraz od toho autora, znamená to, že mi doma visí na stěně tři miliony? Tak to samozřejmě vůbec nemusí být pravda. Cenu díla ovlivňuje kromě autora například technika díla (obraz malovaný olejem bude vždy dražší než třeba kresba), rozměry díla, zda už bylo dílo restaurováno, v jaké době ho malíř namaloval, velký vliv má i to, jestli takové dílo bylo někde vystavováno, publikováno - pokud ano, zvyšuje to hodnotu díla. Určitě je důležitá i takzvaná provenience (historie neboli příběh) díla, čili v jakých sbírkách v minulosti bylo, zda se objevilo na světě po dlouhé době... To vše se odráží v odhadní ceně díla. Takže různá díla od stejného malíře mohou mít výrazně odlišnou hodnotu.
4) Co se stane, když případný výherce aukce nezaplatí?
V případě, že se prodává dílo za opravdu extrémní cenu, skládá se dopředu takzvaná dražební jistota. Pokud kupující z různých důvodů nezaplatí, jedná se o takzvanou zmařenou aukci, za kterou ho může prodávající žalovat. Záleží pak na individuální domluvě.
5) Kdo se může aukce zúčastnit a za jakých podmínek?
Každý kupující musí splňovat dvě zásadní podmínky - musí dosáhnout věku 18 let a musí být právně způsobilý. Před aukcí se musí hodinu předem zaregistrovat a identifikovat, dostane dražební číslo a pak už jen čeká na svou chvíli. Doporučuje se seznámit se vždy předem s dražebními podmínkami aukčního domu, dobré je znát i tarify příhozů, tedy o kolik se cena při jednotlivých st
6) Musím se aukce účastnit osobně?
Možností je víc, aukce se můžete účastnit osobně, může vás zastupovat zástupce, v tom případě aukčnímu domu předáte plnou moc a rovněž obvykle i písemně stanovený maximální limit, který jste ochotni za danou věc zaplatit. Účastnit se můžete i telefonicky - když nemůžete z časových důvodů být na aukci fyzicky přítomni nebo když jednoduše nechcete zveřejnit svoji totožnost. V tom případě se musíte zaregistrovat a identifikovat aspoň tři hodiny předem, a vždy písemně. Když se draží předmět, o který máte zájem, pověřený zmocněnec domu se s vámi telefonicky spojí a dražíte jeho prostřednictvím.
CHYTRÁ RADA pro každého, kdo se aukce účastní poprvé
Doporučuje se stanovit si sám pro sebe horní finanční limit, který jste ochotni a schopni investovat. Snadno se totiž může stát, že podlehnete „hře" a budete přihazovat, ale nikdy nevíte, kdo stojí proti vám, jaká je jeho motivace a kolik hodlá investovat. Mohli byste tak nesmyslně utratit víc peněz, než máte, a s tím jsou spojené komplikace.
7) Co musí ovládat dobrý licitátor?
Od licitátora se vyžaduje maximální soustředění a zodpovědnost, protože jakákoli chybička by znamenala velké problémy. Co je odklepnuté, to platí. Licitátor musí být dobře obeznámen s dražebními předměty, musí vědět, kolik zájemců je na telefonu, musí dokonale znát pravidla a proces aukce a tarify příhozů. Musí vnímat atmosféru v sále, jde o velmi citlivou interakci s publikem, musí vědět, kdy ještě chvilku počkat, kdy proces naopak urychlit, aby nebyl zbytečně únavný. Občas je to trochu show a nastanou hodně adrenalinové momenty, jindy je to trochu rutina. Aukce může trvat čtyři až pět hodin, takže je to velmi vyčerpávající práce.
Náš tip
O které věci je největší zájem, do čeho se vyplatí investovat? Určitě neprohloupíte, když se zaměříte na obrazy a umění z 1. poloviny 2O. století, takzvanou českou meziválečnou avantgardu. Ale i díla renomovaných umělců druhé poloviny 20. století začínají být hodně v kurzu a zaplatíte za ně při koupi určitě obecně méně. A mají o to větší potenciál na cenové zhodnocení v následujících desetiletích.
Další informace najdete na www.dorotheum.cz
V čele aukčního domu Dorotheum, které se specializuje na obchod s uměním a starožitnými předměty, stojí ředitelka Mária Gálová.
V prostorách prodejní galerie v Praze na Ovocném trhu 2 můžete obdivovat umění každý den. Vždy týden před aukcí se v galerii vystavují předměty a díla, která se budou dražit.
I v běžných domácnostech se mohou nacházet hrníčky, korbely a další drobnůstky, ze které by vám sběratelé „utrhli" ruce.
Starožitné porcelánové figurky a sošky mohou být dobrým tipem třeba na svatební dar... Jejich hodnota bude léty stoupat.
Připravila Iva Vondrová
Foto: Pavel Ovsík